TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Heritage Special
Specifications
| Dynaudio Heritage Special | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Heritage Special |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 385 mm |
| Width | 208 mm |
| Depth | 337 mm |
| Weight | 11 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 3 soft dome), 1× 180 mm mid-bass (MSP cone) |
| Frequency response | 42–23000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 200 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |