TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Special Forty
Specifications
| Dynaudio Special Forty | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Special Forty |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 360 mm |
| Width | 198 mm |
| Depth | 322 mm |
| Weight | 8.1 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar Forty soft dome), 1× 170 mm mid-bass (MSP cone) |
| Frequency response | 41–23000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 200 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |