TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Carina BS243.4
| ELAC Carina BS243.4 | |
|---|---|
| Model | ELAC Carina BS243.4 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 319 mm |
| Width | 206 mm |
| Depth | 245 mm |
| Weight | 6.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× tweeter (JET 5 pleated-folded ribbon), 1× 133 mm mid-bass (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 46–30000 Hz |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 4.8 Ω) |
| Power handling | 100 W |
| Recommended amp | 30–150 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |