TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Elegant BS305
| ELAC Elegant BS305 | |
|---|---|
| Model | ELAC Elegant BS305 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 208 mm |
| Width | 127 mm |
| Depth | 270 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (fabric dome), 1× 115 mm mid-bass (aluminium AS cone) |
| Frequency response | 42–23000 Hz |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 120 W |
| Recommended amp | 50–150 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |