TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Concentro S 503.22.0
| ELAC Concentro S 503.2 | |
|---|---|
| Model | ELAC Concentro S 503.2 2.0 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 400 mm |
| Width | 219 mm |
| Depth | 372 mm |
| Weight | 13.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× tweeter (JET 6 pleated-folded ribbon), 1× 130 mm midrange (aluminium AS-XR cone), 1× 180 mm woofer (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 40–40000 Hz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4.8 Ω) |
| Power handling | 200 W |
| Recommended amp | 60–500 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |