TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Debut DF533.0
| ELAC Debut DF53 | |
|---|---|
| Model | ELAC Debut DF53 3.0 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1030 mm |
| Width | 222 mm |
| Depth | 246 mm |
| Weight | 15.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium dome), 1× 133 mm midrange (aramid-fibre cone), 2× 133 mm woofer (aramid-fibre cone) |
| Frequency response | 38–38000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 140 W |
| Recommended amp | 30–150 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |