TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
UniFi UF522.0
| ELAC UniFi UF52 | |
|---|---|
| Model | ELAC UniFi UF52 2.0 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 980 mm |
| Width | 231 mm |
| Depth | 275 mm |
| Weight | 17.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (soft dome), 1× 102 mm midrange (aluminium cone), 3× 133 mm woofer (aluminium cone) |
| Frequency response | 42–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 140 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |