TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Vela VFS409.22.0
| ELAC Vela VFS409.2 | |
|---|---|
| Model | ELAC Vela VFS409.2 2.0 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1307 mm |
| Width | 275 mm |
| Depth | 332 mm |
| Weight | 32.1 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× tweeter (JET 6 pleated-folded ribbon), 1× 150 mm midrange (aluminium AS-XR cone), 2× 180 mm woofer (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 28–50000 Hz |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.4 Ω) |
| Power handling | 280 W |
| Recommended amp | 40–450 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |