TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Focal
Aria Evo X N°2Evo X
Specifications
| Focal Aria Evo X N°2 | |
|---|---|
| Model | Focal Aria Evo X N°2 Evo X |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1035 mm |
| Width | 291 mm |
| Depth | 294 mm |
| Weight | 25 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (TAM aluminium-magnesium inverted dome), 1× 165 mm midrange (flax cone), 2× 165 mm woofer (flax cone) |
| Frequency response | 45–30000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 91.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 2.9 Ω) |
| Recommended amp | 40–250 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |