TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Focal
Sopra N°1
Specifications
| Focal Sopra N°1 | |
|---|---|
| Model | Focal Sopra N°1 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 425 mm |
| Width | 252 mm |
| Depth | 396 mm |
| Weight | 16 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 27 mm tweeter (pure beryllium inverted dome), 1× 165 mm mid-bass (W sandwich cone) |
| Frequency response | 45–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.9 Ω) |
| Recommended amp | 25–150 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |