TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Focal
Stella Utopia EM EvoEM Evo
Specifications
| Focal Stella Utopia EM Evo | |
|---|---|
| Model | Focal Stella Utopia EM Evo EM Evo |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1558 mm |
| Width | 538 mm |
| Depth | 830 mm |
| Weight | 170 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 27 mm tweeter (pure beryllium inverted dome), 2× 165 mm midrange (W sandwich cone), 1× 330 mm woofer (W sandwich cone) |
| Frequency response | 22–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 94 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 2.8 Ω) |
| Recommended amp | 50–1000 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |