TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
4349
| JBL 4349 | |
|---|---|
| Model | JBL 4349 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 737 mm |
| Width | 450 mm |
| Depth | 318 mm |
| Weight | 37.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 38 mm tweeter (Annular Ring Teonex compression driver), 1× 300 mm woofer (Pure Pulp cone) |
| Frequency response | 32–25000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 91 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | global.jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |