TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
L82 Classic MkIIMkII
| JBL L82 Classic MkII | |
|---|---|
| Model | JBL L82 Classic MkII MkII |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 472 mm |
| Width | 282 mm |
| Depth | 315 mm |
| Weight | 12.8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Titanium Dome), 1× 200 mm mid-bass (Pure Pulp cone) |
| Frequency response | 44–40000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 25–150 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |