TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
Summit Ama
| JBL Summit Ama | |
|---|---|
| Model | JBL Summit Ama |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 470 mm |
| Width | 292 mm |
| Depth | 336 mm |
| Weight | 25.3 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 38 mm tweeter (Annular Ring Teonex compression driver), 1× 200 mm mid-bass (Hybrid Carbon Cellulose Composite cone (HC4)) |
| Frequency response | 34–25000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 84 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.1 Ω) |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |