TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

KEF
LS50 MetaMeta
Specifications
| KEF LS50 Meta | |
|---|---|
| Model | KEF LS50 Meta Meta |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 302 mm |
| Width | 199 mm |
| Depth | 281 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (MAT aluminium dome), 1× 130 mm mid-bass (aluminium cone) |
| Frequency response | 79–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.5 Ω) |
| Recommended amp | 40–100 W |
| Manufacturer | international.kef.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |