TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

KEF
Q7 MetaMeta
Specifications
| KEF Q7 Meta | |
|---|---|
| Model | KEF Q7 Meta Meta |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1001 mm |
| Width | 317 mm |
| Depth | 315 mm |
| Weight | 18.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 19 mm tweeter (MAT aluminium dome), 1× 100 mm midrange (aluminium cone), 2× 165 mm woofer (hybrid aluminium cone) |
| Frequency response | 46–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Recommended amp | 15–200 W |
| Manufacturer | international.kef.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |