TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
La Scala AL6AL6
Specifications
| Klipsch La Scala AL6 | |
|---|---|
| Model | Klipsch La Scala AL6 AL6 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 994 mm |
| Width | 625 mm |
| Depth | 647 mm |
| Weight | 93 kg |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-771 compression diaphragm), 1× 51 mm midrange (K-933-HP compression diaphragm), 1× 305 mm woofer (K-28 fiber-composite cone) |
| Frequency response | 40–19000 Hz (±4 dB) |
| Sensitivity | 103 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.2 Ω) |
| Power handling | 100 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |