TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
RP-500M IIII
Specifications
| Klipsch RP-500M II | |
|---|---|
| Model | Klipsch RP-500M II II |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 344 mm |
| Width | 171 mm |
| Depth | 270 mm |
| Weight | 5.95 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (titanium LTS dome), 1× 133 mm mid-bass (Cerametallic cone) |
| Frequency response | 50–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 75 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |