TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Bronze 3007G
Specifications
| Monitor Audio Bronze 300 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Bronze 300 7G |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1005 mm |
| Width | 269 mm |
| Depth | 392 mm |
| Weight | 15.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 38 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome), 2× 152 mm mid-bass (C-CAM) |
| Frequency response | 34–30000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.4 Ω) |
| Power handling | 150 W |
| Recommended amp | 40–150 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |