TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Gold 5006G
Specifications
| Monitor Audio Gold 500 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Gold 500 6G |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1155 mm |
| Width | 383 mm |
| Depth | 475 mm |
| Weight | 26.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 33 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III planar ribbon), 1× 76 mm midrange (HDT C-CAM), 2× 203 mm woofer (HDT C-CAM) |
| Frequency response | 25–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 88.5 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 600 W |
| Recommended amp | 130–600 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |