TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Platinum 3003G
Specifications
| Monitor Audio Platinum 300 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Platinum 300 3G |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1131.1 mm |
| Width | 429.8 mm |
| Depth | 525 mm |
| Weight | 53.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 32 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III planar ribbon), 1× 100 mm midrange (RDT III C-CAM), 2× 203 mm woofer (RDT III C-CAM) |
| Frequency response | 17–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 400 W |
| Recommended amp | 200–800 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |