TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Paradigm
Premier 800F
| Paradigm Premier 800F | |
|---|---|
| Model | Paradigm Premier 800F |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1053 mm |
| Width | 234 mm |
| Depth | 350 mm |
| Weight | 24.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (X-PAL dome), 1× 165 mm midrange (Carbon-infused polypropylene cone), 2× 165 mm woofer (Carbon-infused polypropylene cone) |
| Frequency response | 27–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 180 W |
| Recommended amp | 15–250 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |