TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Polk
Signature Elite ES20
| Polk Signature Elite ES20 | |
|---|---|
| Model | Polk Signature Elite ES20 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 376 mm |
| Width | 217 mm |
| Depth | 351 mm |
| Weight | 7.71 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Terylene Dome), 1× 165 mm mid-bass (Dynamic Balance mica-reinforced polypropylene cone) |
| Frequency response | 41–40000 Hz |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 20–125 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |