TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Rizzi Acoustics
The Owl
Specifications
| Rizzi Acoustics The Owl | |
|---|---|
| Model | Rizzi Acoustics The Owl |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1050 mm |
| Width | 520 mm |
| Depth | 340 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 165 mm mid-bass (patented multi-vibration membrane) |
| Frequency response | 34–22000 Hz (±6 dB) |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 160 W |
| Recommended amp | 80 W |
| Manufacturer | rizziacoustics.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |