TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Amati Supreme
Specifications
| Sonus Faber Amati Supreme | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Amati Supreme |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1176 mm |
| Width | 411 mm |
| Depth | 512 mm |
| Weight | 62 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 20 mm super-tweeter (silk soft dome), 1× 38 mm tweeter (silk soft dome), 1× 165 mm midrange (paper cone), 2× 220 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 28–40000 Hz |
| Sensitivity | 91 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–600 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |