TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Electa Amator IIIIII
Specifications
| Sonus Faber Electa Amator III | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Electa Amator III III |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 375 mm |
| Width | 226 mm |
| Depth | 360 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 soft dome with DAD), 1× 180 mm mid-bass (MW18 paper cone) |
| Frequency response | 40–35000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 35–125 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |