TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Lumina I
Specifications
| Sonus Faber Lumina I | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Lumina I |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 280 mm |
| Width | 148 mm |
| Depth | 213 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (DAD soft dome), 1× 120 mm mid-bass (paper cone) |
| Frequency response | 65–24000 Hz |
| Sensitivity | 84 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |