TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Lumina V
Specifications
| Sonus Faber Lumina V | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Lumina V |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1049 mm |
| Width | 281 mm |
| Depth | 373 mm |
| Weight | 22.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (DAD soft dome), 1× 150 mm midrange (paper cone), 2× 165 mm woofer (sandwich cone) |
| Frequency response | 38–24000 Hz |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–300 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |