TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Maxima Amator
Specifications
| Sonus Faber Maxima Amator | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Maxima Amator |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1120 mm |
| Width | 304 mm |
| Depth | 350 mm |
| Weight | 38 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 soft dome with DAD), 1× 180 mm mid-bass (MW18 paper cone) |
| Frequency response | 35–35000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 25–125 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |