TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Olympica Nova V
Specifications
| Sonus Faber Olympica Nova V | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Olympica Nova V |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1174 mm |
| Width | 409 mm |
| Depth | 529 mm |
| Weight | 44 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 XTR3 soft dome with DAD), 1× 150 mm midrange (MW15 paper cone), 3× 180 mm woofer (W18 paper cone) |
| Frequency response | 32–35000 Hz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 60–400 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |