TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Aston
Specifications
| Wharfedale Aston | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Aston |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 340 mm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 255 mm |
| Weight | 8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (soft dome), 1× 150 mm mid-bass (carbon-fibre cone) |
| Frequency response | 55–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.9 Ω) |
| Recommended amp | 25–100 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |