TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Aura 1
Specifications
| Wharfedale Aura 1 | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Aura 1 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 386 mm |
| Width | 234 mm |
| Depth | 352 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 90 mm tweeter (AMT), 1× 130 mm mid-bass (woven black glass-fibre matrix cone) |
| Frequency response | 48–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 4.1 Ω) |
| Recommended amp | 25–100 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |