TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Elysian 3
Specifications
| Wharfedale Elysian 3 | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Elysian 3 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1050 mm |
| Width | 357 mm |
| Depth | 315 mm |
| Weight | 28.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 90 mm tweeter (AMT), 1× 150 mm midrange (coated glass-fibre matrix cone), 2× 180 mm woofer (coated glass-fibre matrix cone) |
| Frequency response | 44–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 2.3 Ω) |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |