TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
EVO 5.1
Specifications
| Wharfedale EVO 5.1 | |
|---|---|
| Model | Wharfedale EVO 5.1 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 340 mm |
| Width | 208 mm |
| Depth | 325 mm |
| Weight | 8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 70 mm tweeter (AMT), 1× 130 mm mid-bass (woven Kevlar cone) |
| Frequency response | 56–24000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.4 Ω) |
| Recommended amp | 25–100 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |