TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Linton85th Anniversary
Specifications
| Wharfedale Linton | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Linton 85th Anniversary |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 565 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 360 mm |
| Weight | 18.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (soft dome), 1× 135 mm midrange (woven Kevlar cone), 1× 200 mm woofer (woven Kevlar cone) |
| Frequency response | 40–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 3.5 Ω) |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |