TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Bowers & Wilkins
707 S3S3
Specifications
| Bowers & Wilkins 707 S3 | |
|---|---|
| Model | Bowers & Wilkins 707 S3 S3 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 300 mm |
| Width | 165 mm |
| Depth | 247 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Carbon Dome), 1× 130 mm mid-bass (Continuum cone) |
| Frequency response | 50–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 84 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |