Bowers & Wilkins · 700 · Bookshelf
707 S3S3
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Limited Santos Gloss edition of the 700 S3 compact stand-mount, inheriting the 705 S3 Signature's optimised tweeter grille and premium binding posts. A 130 mm Continuum cone and Decoupled Carbon Dome tweeter make it the smallest two-way in the 700 S3 family.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 300 mm |
| Width | 165 mm |
| Depth | 247 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Carbon Dome), 1× 130 mm mid-bass (Continuum cone) |
| Frequency response | 50–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 84 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


