TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Canton
Reference 1
Specifications
| Canton Reference 1 | |
|---|---|
| Model | Canton Reference 1 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1330 mm |
| Width | 367 mm |
| Depth | 630 mm |
| Weight | 81 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium-oxide ceramic dome), 1× 174 mm midrange (Black Ceramic Tungsten cone), 3× 219 mm woofer (Black Ceramic Tungsten cone) |
| Frequency response | 18–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 450 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |