Canton · Reference · Floorstander
Reference 1
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Top of Canton's 2023 Reference line — 3-way down-firing bass-reflex tower with a 25 mm aluminium-oxide ceramic tweeter, a 174 mm BCT midrange and three 219 mm BCT woofers. Crossover points: 170 Hz / 3.1 kHz; 820 W music load capacity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1330 mm |
| Width | 367 mm |
| Depth | 630 mm |
| Weight | 81 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium-oxide ceramic dome), 1× 174 mm midrange (Black Ceramic Tungsten cone), 3× 219 mm woofer (Black Ceramic Tungsten cone) |
| Frequency response | 18–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 450 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


