TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Epicon 6
Specifications
| Dali Epicon 6 | |
|---|---|
| Model | Dali Epicon 6 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1025 mm |
| Width | 232 mm |
| Depth | 441 mm |
| Weight | 30 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 55 mm super-tweeter (ribbon), 1× 29 mm tweeter (soft textile dome), 2× 165 mm mid-bass (wood-fibre cone (SMC)) |
| Frequency response | 35–30000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 5 Ω |
| Recommended amp | 50–300 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |