TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Rubicon 6
Specifications
| Dali Rubicon 6 | |
|---|---|
| Model | Dali Rubicon 6 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 990 mm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 380 mm |
| Weight | 20.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 45 mm super-tweeter (ribbon), 1× 29 mm tweeter (soft textile dome), 2× 165 mm mid-bass (wood-fibre cone) |
| Frequency response | 38–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88.5 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 40–200 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |