TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dutch & Dutch
8c
Specifications
| Dutch & Dutch 8c | |
|---|---|
| Model | Dutch & Dutch 8c |
| Type | Bookshelf |
| Power | Active |
| Height | 485 mm |
| Width | 270 mm |
| Depth | 380 mm |
| Weight | 26 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium-magnesium alloy dome), 1× 200 mm midrange (aluminium cone), 2× 200 mm woofer (aluminium cone) |
| Frequency response | 30–20000 Hz (±1 dB) |
| Manufacturer | dutchdutch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |