Dutch & Dutch · Bookshelf
8c
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Three-way active studio/HiFi monitor with sealed-LF and acoustic-cardioid MF radiation. Three Class-D amplifier stages (500/250/250 W) feed the side-firing woofer pair, the front 8″ midrange and the 1″ alloy-dome tweeter under linear-phase Linkwitz–Riley crossovers at 100 Hz and 1.25 kHz. Balanced XLR or AES3 inputs plus Ethernet for Roon and remote DSP/room correction; 106 dB continuous SPL @ 1 m in half-space.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Active |
| Height | 485 mm |
| Width | 270 mm |
| Depth | 380 mm |
| Weight | 26 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium-magnesium alloy dome), 1× 200 mm midrange (aluminium cone), 2× 200 mm woofer (aluminium cone) |
| Frequency response | 30–20000 Hz (±1 dB) |
| Amplification (per driver) | tweeter 250 W (class D) · midrange 250 W (class D) · woofer 500 W (class D) |
| Total amp power | 1000 W |
| Max SPL @ 1 m | 106 dB |
| Hi-res audio | 24 bit / 192 kHz |
| Wired inputs | XLR balanced, AES/EBU (XLR), Ethernet |
| Streaming / wireless | Roon Ready |
| Outputs | XLR sub-out |
| Room correction | Custom DSP / app |
| Primary + secondary pair | — |
| Wireless inter-speaker link | — |
| Latency | — |
| Idle power | — |
| Max consumption | — |
| Manufacturer | dutchdutch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


