TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Confidence 60
Specifications
| Dynaudio Confidence 60 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Confidence 60 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1679 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 517 mm |
| Weight | 66.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 3 soft dome with DDC Lens), 2× 150 mm midrange (MSP with Horizon Surround), 2× 230 mm woofer (NeoTec MSP cone) |
| Frequency response | 29–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.7 Ω) |
| Power handling | 600 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |