Dynaudio · Confidence · Floorstander
Confidence 60
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship of the Confidence series — a full 3-way floorstander pairing the Esotar3 tweeter and twin 15 cm MSP midranges with two 23 cm NeoTec MSP woofers. The Compex composite baffle and DDC Lens waveguide preserve directivity even at the cabinet's larger scale, targeting effortless dynamics in serious listening rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1679 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 517 mm |
| Weight | 66.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 3 soft dome with DDC Lens), 2× 150 mm midrange (MSP with Horizon Surround), 2× 230 mm woofer (NeoTec MSP cone) |
| Frequency response | 29–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.7 Ω) |
| Power handling | 600 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


