TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Contour 30i
Specifications
| Dynaudio Contour 30i | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Contour 30i |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1169 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 403 mm |
| Weight | 31.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 2i soft dome with Hexis), 1× 180 mm mid-bass (MSP cone), 1× 180 mm woofer (MSP cone) |
| Frequency response | 32–23000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |