Dynaudio · Contour · Floorstander
Contour 30i
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A 2½-way Contour i floorstander combining the 28 mm Esotar 2i tweeter with two 18 cm MSP cones — one mid-bass, one dedicated woofer. 2nd-order crossover and rear bass-reflex tuning reach down to 32 Hz; voiced for medium-to-large rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1169 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 403 mm |
| Weight | 31.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 2i soft dome with Hexis), 1× 180 mm mid-bass (MSP cone), 1× 180 mm woofer (MSP cone) |
| Frequency response | 32–23000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


