TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Emit 10
Specifications
| Dynaudio Emit 10 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Emit 10 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 290 mm |
| Width | 170 mm |
| Depth | 285 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Cerotar soft dome with Hexis), 1× 140 mm mid-bass (MSP cone) |
| Frequency response | 64–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 150 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |