Dynaudio · Emit · Bookshelf
Emit 10
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
The smallest of the Emit line — a 2-way stand-mount with the 28 mm Cerotar soft-dome tweeter and a 14 cm MSP mid-bass driver. Rear-ported with a double-flared port for clean low-end extension despite the compact cabinet.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 290 mm |
| Width | 170 mm |
| Depth | 285 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Cerotar soft dome with Hexis), 1× 140 mm mid-bass (MSP cone) |
| Frequency response | 64–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 150 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


