TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Evoke 20
Specifications
| Dynaudio Evoke 20 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Evoke 20 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 380 mm |
| Width | 215 mm |
| Depth | 317 mm |
| Weight | 9.9 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Cerotar soft dome with Hexis), 1× 180 mm mid-bass (MSP cone) |
| Frequency response | 40–23000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 180 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |